Bilgi

Merzifon’un Coğrafi Konumu

Amasya ili’ne bağlı ve merkez ilçeden sonra en büyük yerleşim yeri olan Merzifon, Karadeniz Bölgesi’nin orta bölümünde ve Kuzey Anadolu Dağları’nın alçalarak güneydeki İç Anadolu’ya geçit verdiği kesimde yer almaktadır. İç Anadolu ve Samsun’a 18 km. doğusundaki Hacıbayram İstasyonu’ndan demiryolu ile; Merzifon Havaalanı’ndan İstanbul’a havayolu ile; Samsun-Ankara, Samsun-İstanbul karayollarının kesişme noktası olması özeliğinden dolayı ise tüm yurda karayolu ile bağlantılıdır. Ovayı çevreleyen dağlardan, Akdağ 2062m. Taşan Dağı 1900m. İnegöl Dağı 1864m yüksekliktedir. Merzifon’un denizden yüksekliği de (rakım) 740 m.dir.

Çevresindeki Yerleşimler

Şehrin doğusunda Suluova, güneyinde Çorum’a bağlı Mecitözü İlçesi, batısında Gümüşhacıköy, kuzeyinde Samsun’a bağlı Vezirköprü ve kuzey doğusunda Havza İlçeleri bulunmaktadır. İlçenin kuzeyi ve batısı dağlık olup orta ve doğu kesimleri ovalıktır. Amasya’nın yakınında Yeşilırmak’a katılan Tersakan Çayı’nın suladığı Merzifon Ovası yörenin başlıca tarım alanıdır.

Nüfus İklim ve Tarım

70 köyü olan ilçenin, 2014 yılı rakamları ile merkez nüfusu 54.425, köy nüfusu 15.512, toplam nüfusu ise 69.937 kişidir. 2021 yılında merkez nüfusu 60 bin olmuştur. Karadeniz ve İç Anadolu Bölgeleri’nin ikliminden etkilenen şehirde yazları kurak ve yağışsız, kış ve baharları yağışlı geçer. İlçe ekonomisinde tarım ürünleri önemli bir yer tutar. Buğday, şekerpancarı, soğan, arpa, ayçiçeği, mercimek, bağ ve bahçe ürünleri başta olmak üzere kiraz, elma gibi meyveler yetiştirilir.

Merzifon Organize Sanayi Bölgesi

Son yıllarda ciddi derecede gelişme gösteren Organize Sanayi Bölgesi şehre bir sanayi kenti görünümü kazandırmıştır. Devlet Planlama Teşkilatı 2012 verilerine göre gelişmişlik endeksi sıralamasında Amasya’da I. Türkiye’de 151. sırada yer alan ilçe 2014 yılı itibarı ile 165 milyon dolar ihracat kapasitesine ulaşmıştır.

Önemli Şehirlere Mesafeler

İlçenin önemli merkezlere uzaklığı: Amasya: 47 km, Ankara: 310 km, Samsun: 110 km, İstanbul: 625 km, Çorum: 60 km, İzmir: 872 km.

MerzifonRadar

Güncel Haberler, Merzifon Şehir Rehberi ve Memleket özlemi çekenler için oluşturulmuş geniş kapsamlı bir haber ve tanıtım sayfasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu