Faydalı Bilgiler

Sağlıklı Aile Yapısına Sahip Misiniz?

Sağlıklı aile, iletişim becerileri ve oluşan farkındalıkları sayesinde sağlıklı ilişkiler kurabilen, sorun çözme yetenekleri gelişmiş olan ailedir.

Ne kadar kişilik uyumu da olsa, iletişim becerileri, saygı, sevgi, ilgi de olsa çatışmaların olması kaçınılmazdır. Çatışmadan kast edilen ise farklılıkların en uygun bir şekilde dile getirilmesidir.

İçe atılan anlatılmayan paylaşılmayan çözülemeyen sorunlar bitmemiş işler olarak kalan konular, takıntı zorlantı hastalığı (okb) dolaşım boşaltım sorunları, kalitesiz uyku, sinirlilik, depresif yapı vb rahatsızlıklara neden olması kaçınılmazdır

Sağlıklı aile ortamı demek, her bireyin her istediğini yapabildiği bir ortam demek değildir. Her kişi kendi sınır ve sorumluluklarının farkındadır. Aile içinde var olan kurallar değerler sınırlar sorumluluklar birlikte alınan kararlarla tespit edilir. Herkes ayrıcalıksız alınan kararlara uymak durumundadır. Sağlıklı aile ortamı geliştiricidir. Özgürleşirken sınır ve sorumluluklarının bilincindedir.
 Sağlıklı aile ortamında yetişen çocukların marazi davranışları, uyuşturucu, alkol sigara gibi madde bağımlılığa yönelme eğilimleri azalır. Çünkü madde vb bağımlılığı ile aile içinde var olamadığından dolayı iç dünyası dağılmış kendisine olan güveni saygısı azalmış olmanın ilgisi vardır.

Sağlıklı aile yapısına sahip misiniz ?
• Düşünce ve duygularınızı özgürce paylaşabiliyor musunuz?
• Aile içinde bireysel farklılıklarınızı kabul ediyor, saygı duyuyor musunuz?
• Birbirinizle ilgileniyor, sevginizi gösteriyor musunuz?
• Günlük yaşantınızda birbirinizle şakalaşıyor, espri yapabiliyor musunuz?
• Birbirinizi takdir ediyor , günde en az üç defa olumlu cümleler kuruyor musunuz?
• Yaşadığınız iyi veya kötü olayları birbirinizle paylaşıyor, korkmadan , çekinmeden anlatabiliyor musunuz?
• Haftanın bir günü bile olsa, düzenli bir şekilde bütün aile bireyleri ortak vakit geçiriyor musunuz?

Sorulara vereceğiniz yanıtlardan olumsuz olanları ailecek oturup konuşmaya ne dersiniz ? Böylelikle daha sağlıklı aile olma yolunda ilk adımınızı atmış olabilirsiniz.

Pelin UZUN
Çocuk ve Aile Danışmanı
İnstagram: tıklayın

MerzifonRadar

Güncel Haberler, Merzifon Şehir Rehberi ve Memleket özlemi çekenler için oluşturulmuş geniş kapsamlı bir haber ve tanıtım sayfasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu